Tu wyladuje reklama before the post POSTS

Pisarka Olga Tokarczuk została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla za rok 2018. Tokarczuk dołączyła tym samym do panteonu nazwisk takich jak Sienkiewicz, Miłosz czy Reymont. Są jednak tacy, którzy nie podzielają wielkiej fali entuzjazmu z tym związanej.

Olga Tokarczuk oprócz świetnego warsztatu pisarskiego słynie także ze swoich mocno demoliberalnych poglądów. Wrocławianka w marcu 2019 sfotografowała się z posłem Nowoczesnej Krzysztofem Mieszkowskim na tle krzyża imitującego swastykę na wystawie „Konsekwencje” w Warszawie. W atmosferze skandalu utrzymany też był film „Pokot” Agnieszki Holland, zrealizowany w oparciu o książkę Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Internauci zwracają też uwagę na kontrowersyjne wypowiedzi artystki z 2015 roku, kiedy to wydała nagrodzone Nagrodą Nike „Księgi Jakubowe”. Powieść ta rozgrywa się na XVIII-wiecznym Podolu, a jej głównym bohaterem jest Żyd Jakub Franek. Autorka polemizuje w niej z obrazem schyłkowego okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów, do którego przyzwyczaiła nas choćby „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.

— Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości” — mówiła Tokarczuk na antenie TVP Info w 2015 roku.

Pisarka w materiałach promocyjnych i wywiadach nie ukrywała, że chciała rozbić rzekomy mit Rzeczpospolitej „otwartej i tolerancyjnej”, obecny w podręcznikach historycznych. Noblistka postulowała też, by napisać polską historię zupełnie od nowa:

Tu wyladuje reklama w okolicy post adinserter

— Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów.

Jest taka literacka nagroda zwana "Nike", najbardziej prestiżowa w Polsce ponoć, i gdy tylko zostanie ona komuś…

Gepostet von Ariergarda am Mittwoch, 7. Oktober 2015

W Internecie nie brakuje krytycznych opinii pod adresem noblistki. Prawicowi blogerzy zarzucają pisarce antypolonizm oraz ojkofobię:

Tokarczuk otrzymała literackiego Nobla.No okej, fajnie. Problem w tym, że na podstawie jej twórczości (książka…

Gepostet von OTUA – Lewacki stan umysłu am Donnerstag, 10. Oktober 2019

 

Tu wyladuje reklama w okolicy post adinserter

źródło: nczas.pl

Tu wyladuje reklama after post POSTS

(Visited 11 times, 1 visits today)

Tu wyladuje reklama w okolicy post PO zawartości Adinserter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here