Tak, to nie sen. Greta Thunberg została zgłoszona przez dwóch szwedzkich posłów do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Młoda aktywistka jest coraz bardziej doceniana na całym świecie za swoją walkę na rzecz klimatu.

— Ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny. Działanie na rzecz redukcji ograniczenia naszych emisji i przestrzegania Porozumienia Paryskiego jest również działaniem na rzecz pokoju — argumentowali posłowie, którzy się za nią wstawili. Greta Thunberg nie pierwszy raz była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy są przekonani, że nastolatka w pełni zasługuje na uznanie. Wszystkich kandydatów można zgłaszać do 1 lutego, a nominacje pozostają tajne.

Poprzednio jej kandydaturę zgłosili norwescy politycy i dzięki temu w 2019 r. znalazła się w gronie osób, które otrzymały Right Livelihood Award — czyli alternatywnego Nobla. O 17-latce zrobiło się głośno, gdy w 2018 r. nie poszła do szkoły i wywołała strajk przed szwedzkim parlamentem na rzecz obrony klimatu.

Ponadto kontynuowała swój protest w każdy piątek miesiąca. Jej działania dały początek inicjatywie znanej jako Piątki dla Przyszłości. Dziewczyna jest także inicjatorką globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”.

źródło: wiadomosci.wp.pl

(Visited 2 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Młodzi zieloni aktywiści protestowali pod ambasadą Australii. Polegli na pytaniu, o co walczą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here