W piątek, czyli dokładnie w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, prezydent Andrzej Duda złożył wyjątkową wizytę. Polityk odwiedził matkę Emila Barchańskiego, który był najmłodszą ofiarą stanu wojennego.

17-latek był uczniem XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie. Nastolatek angażował się w działalność opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. Andrzej Duda postanowił spotkać się z matką młodego bohatera i uczcić jego odwagę.

3 marca 1982 roku Emil Barchański został zatrzymany przez SB w drukarni drugiego obiegu, podczas gdy drukowano publikację Adama Michnika „Będę krzyczał”. Gdy go pojmano doświadczał bicia, zmuszono go też do składania fałszywych zeznań.

Barchański wziął udział w manifestacjach patriotycznych 3, 9 i 13 maja 1982 roku. Gdy w czerwcu tego samego roku udał się na plażę nad Wisłą zaginął. Po raz ostatni widział go świadek Hubert Iwanowski, który twierdził, że ten zamierzał kąpać się w Wiśle. Tymczasem matka Emila zeznała, że syn nie znosił wody i miał hydrofobię. 5 czerwca 1982 roku, tuż przed jego 17 urodzinami, znaleziono jego zwłoki w rzece.

Całe spotkanie prezydenta Dudy i pani Krystyny Barchańskiej przebiegło w niezwykle przyjaznej i podniosłej atmosferze. Prezydentowi towarzyszył również minister Wojciech Kolarski.

 

 

źródło: dorzeczy.pl 

(Visited 5 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  "Za trzy lata Konfederacji może nie być" - polityk atakuje Bosaka za niepoparcie Dudy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here